Güzel ve estetik bir dudak sizi gençleştirir
Figen Sayın Yıldıran

Figen Sayın Yıldıran

Güzel ve estetik bir dudak sizi gençleştirir

12 Kasım 2019 - 11:59

Dr. Figen Health & Beauty Kliniği’nden Doktor Figen Sayın Yıldıran, güzel ve estetik bir dudak sizi gençleştireceğini belirtiyor. 
Dudak dolgusu kadınlar tarafından çok istenen fakat bir o kadar da korkulan bir medikal estetik  uygulamasıdır. Yapay görünümlü, birbirine benzeyen, abartılı dudak uygulamaları kişileri korkutmaktadır. Bu nedenle dudak dolgusunda öncelikli tercih dudağınızın ihtiyacı olan hacmi yerine koymak, ince kırışıklıkları düzeltmek, kontürleri belirginleştirip dudak çevresindeki çizgileri onarmak olmalıdır. Seçilen ürünün kalitesi, hekiminizin estetik zevki ve sanatsal yeteneği de doğallık noktasında önemli rol oynamaktadır.
 
Dudak dolgusu işlemi nasıl uygulanır?
Dolgu maddeleri, direk dudak dokusuna veya dudak çevresinde belirlenmiş noktalara, ince iğne ya da kanülle enjekte edilir. İşlemden önce yüzeysel olarak veya enjeksiyon ile lokal bir anestezi uygulanır. Anestezi işlemi sizin için acısız ve mümkün oldukça konforlu olmasını sağlayacaktır. Dolgu işleminin başarısı doğru dolgu maddesi seçilmek şartıyla, büyük ölçüde uygulayıcının tekniği ve ustalığı ile ilgilidir. Dolgu maddesi olarak çoğunlukla seçilen yan etkisi en az olan hyaluronil asit maddesidir. Bunun dışında farklı dolgu maddeleri de kullanılmaktadır.
 
Dudak dolgusunu kimler yaptırmalıdır?
Hedef estetik bir görüntüden çok, daha sağlıklı dudaklara sahip olmak olduğu için herkes yaptırabilir. Genç yaştaki kişiler daha çok estetik dudaklar isterken ileri yaştaki kişiler ise daha çok onarım ve belirgin dudakları tercih etmektedir.
 
Karar vermeden önce nelere dikkat etmelisiniz?
Dudaklarınıza dolgu yaptırmaya karar verdiğinizde çok iyi düşünmeli hekiminizle detaylı konuşmalısınız. Çünkü uygulamadan sonra en az 6 ay 1 yıl süre ile dudaklarınız farklı görünecek. Bu farklılık estetik ve doğal olduğunda, çevrenizin anlamadığı sağlıklı ve hoş bir görüntü olacaktır. Unutmamanız gereken diğer konuda yakın zaman da düğün, doğum günü, yıl dönümü gibi önemli bir gününüz varsa, dolgunuzu en az 2 hafta öncesinde planlamalısınız. 
 
Uygulamanın herhangi bir yan etkisi var mıdır?
Uygulamadan sonraki bir kaç gün dudaklarınızda şişlik, bazende morarma olabileceği için dolgunuzu iş ve ya günlük yaşamınıza uygun bir tarihte yaptırmanızı öneririz. Eğer sık uçuk çıkaran biriyseniz, uygulamadan önce hekiminizi mutlaka uyarmalısınız. Uygulama dudakta yeni bir uçuk atağına neden olabilir. Dudağınızın iyileştirmesini geciktirebilir.Tedavi ile bu durum önlenecektir. Eğer kollajen doku hastalığınız var ise dolgu yaptırmanızı önermeyiz. Bu konuda lütfen hekiminizi mutlaka uyarın.
 
Sonuçların etkisi ne kadar sürer? 
Geçici dolguların etkisi 6 ay ile 18 ay arasında değişmektedir. Bu süre seçilen dolguya göre değişebilir.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum