#EVDEKAL #SAĞLIKLAKAL #ŞEHRİNDEKAL
Reklam
Ersin Aydın

Ersin Aydın

  • Instagram

#EVDEKAL #SAĞLIKLAKAL #ŞEHRİNDEKAL

09 Nisan 2020 - 10:37

2020’ye sayılı günler kalmıştı. Çin’in Wuhan kentinde yeni tip virüs tespit edildi. Bu virüs hızla yayılmaya ve bulaşmaya başladı. Çin Covid-19 adı verilen bu virüsle uğraşırken birçoğumuzun haberi bile olmadı. Yaşantımıza devam ettik. Yeni yıla yapılan partilerle merhaba dedik. Kim bilebilirdi ki günler sonrasında bütün dünya bu virüse teslim olacağını. Buralara gelmez, ilacı, aşısı bulunur, Çin çok uzak demelerimiz devam ederken bir anda sıçramaya ve yayılmaya başladı.

Çin'in Hubei eyaletinde yer alan Wuhan şehrindeki “Huanan” isimli bir deniz ve et ürünleri pazarından kaynaklandığı düşünülen yeni virüsün, daha önceki yıllarda salgına neden olan SARS ve MERS gibi korona tipi virüs ailesine mensup olduğu belirtildi.

Bu virüs dünyanın dikkatini Çin’in çok sıkı tedbirler almasıyla daha yakından fark etmelerini sağladı. Sokağa çıkma yasağı, sokaklarda maske ile gezmeler, zorunlu olunmadıkça dışarıda bulunmama ve polislerin sert uyarıları. Bir anda neler oluyor denmeye başlandı. Daha ilk günden işin ciddiyetini fark eden Sağlık Bakanı’mız Fahrettin Koca ilk olarak kurduğu bilim kuruluyla an be an virüsü takip ettirdi. Artık sorun Çin’in değil bütün dünyanındı. İran, İtalya ve İspanya’dan gelen haberler işin ciddiyetini gözler önüne seriyordu. Ülkeler her ne kadar farklı metotlar uygulasa da ülke içine girdikten sonra gidişat değişiyordu. Virüsün ana üstü Çin iken bir anda Amerika üst pozisyonuna geçti. Ülkemiz yetkililerinin aldığı önlerler doğrultusunda virüs diğer ülkelere göre geç geldi. Sınırlar kapatıldı, ligler ertelendi, uçuşlar bitti derken gelen çağrılar #evdekal üzerine oldu. Hatta büyükşehirlere giriş çıkışlar bile yasaklandı. Turizmin cenneti Antalya sessizliğe büründü. Günde yüzbinlere ev sahipliği yapan havalimanımız sessiz melodi fısıldamaya başladı. Valimiz Münir Karaloğlu ilk günden büyük bir titizlikle çalışmalara koordinatörlük yapıyor. Belediye başkanlarımız yoğun mesailer harcayarak ekipleri sevk ediyorlar. Bizbize yeteriz diyerek herkes el ele verip bu savaşı sürdürüyor. Bizlerde kurallara uyalım uymayanları uyaralım.
Sokaklar boş, caddeler sessiz. Evlere çekilmiş pencerelerden balkonlardan sohbetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Etkinlikler durdurulmuş, organizasyonlar iptal edilmiş. Biz sizler evinizde kalın ama Antalya’dan haberiniz olsun diyerek dergimizi e-dergi olarak sizlere sunmak istedik. Yıllardır omuz omuza yürüdüğümüz siz okuyucularımız ve değerli iş ortaklarımızın da durumunu anlayıp onlara saygı göstererek size böyle seslenmek istedik. Gazetemiz Hürses sizleri habersiz bırakmıyor. www.haberantalya.com ile dakika dakika ülkede ve şehrimizde neler oluyor takip edebilirsiniz.
BELİRTİLERİ NELERDİR? 

COVID-19'un en yaygın semptomları ateş, yorgunluk ve kuru öksürüktür. Bazı hastalarda ağrı ve sızı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya ishal olabilir. Bu semptomlar genellikle hafiftir ve yavaş yavaş başlar. Bazı insanlar enfekte olur, ancak herhangi bir semptom görülmez ve kendilerini kötü hissetmezler. Çoğu insan (yaklaşık% 80) özel tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşir. COVID-19 virüsünü alan her 6 kişiden yaklaşık 1'i ağır hastalanmakta ve nefes almakta güçlük çekmektedir. Yaşlı insanlar ve yüksek tansiyon, kalp problemleri veya diyabet gibi altta yatan tıbbi sorunları olanların ciddi hastalık geliştirme olasılığı daha yüksektir. 

VİRÜS NASIL BULAŞIR? 

COVID-19 virüsü kişiden kişiye, hasta bir kişi tarafından öksürme, hapşırma veya solunum esnasında havaya atılan küçük damlacıklar yoluyla bulaşır. Hasta kişinin yakınında bulunan diğer kişiler havadaki damlacıkları soluyarak enfekte olabildikleri gibi, damlacıkların etraftaki nesnelere ve yüzeylere düşmesi ve insanların buralara temas etmiş kirli elleriyle gözlerine, burunlarına veya ağızlarına dokunmasıyla da COVID-19’a yakalanmaları mümkündür. Bu yüzden hasta olan bir kişiyle arada 1 metreden (3 feet) daha fazla mesafe bulundurmak ve elleri sık sık yıkamak çok önemlidir. 

NASIL KORUNURUZ? 

El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir. Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir. Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir. Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanılmalıdır. Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir. Dinlenmemize ve beslenmemize dikkat etmeliyiz.
Sağlıklı günler…


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum