Ameliyatsız burun estetiği
Reklam
Figen Sayın Yıldıran

Figen Sayın Yıldıran

Ameliyatsız burun estetiği

12 Kasım 2019 - 12:31

Dünyada ve ülkemizde de ameliyatsız estetik uygulamalar daha çok tercih edilirken, teknik olarak gelinen son nokta ise dikkat çekici seviyede…
 
 Dr. Figen Sayın Yıldıran, fark yaratan ameliyatsız estetik burun dolgu ve ip uygulamaları hakkında sorularımızı cevapladı.
 
Son zamanlarda ameliyatsız burun estetiği en çok merak edilen konulardan biri oldu. Çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
 
Ameliyat olmadan estetik değişim herkesin hayali. Özellikle burun estetiği ise bu konulardan biri. Medikal estetik uygulamalarındaki yeni gelişmelerin ameliyat ihtiyacını ortadan kaldıracak düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Estetik dolgu uygulamaları ile burun yapınızdaki deformasyonları, eğrilikleri düzeltebiliyoruz. Burun kanatlarını daraltılıp, uç kısmını gerektiği kadar kaldırabiliyoruz. Burun sırtındaki deviasyona bağlı eğrilikleri dolgu ile yeniden şekillendirebiliyoruz. Burun dolgu uygulamaları, komplikasyonlar açısından tecrübeli bir hekim tarafından yapılması çok önemlidir. Uygulama ile oluşturulan yeni burun tasarımı yüzün altın oranını oluşturacak şekilde yapılmalıdır. Araştırmalar gösteriyorki; burun estetiği erkek ve kadın tarafından en çok tercih edilen uygulamalardan biri olup psikolojik açıdan da çok önemli bir konudur. Burun estetiği yaptıran kişiler, özgüvenlerinin çok artığını, çok mutlu hissettiklerini söylüyor. Ayrıca bu durumun iletişimlerini de olumlu etkilediğini belirtiyorlar. Son dönemlerde burun estetik dolgu ve ip uygulamaları ile yapılan teknikler müthiş gelişmeler gösteriyor.
 
Burun estetiğinde ip uygulamaları mı dediniz? Bu yeni bir gelişme bize anlatır mısınız nasıl yapılıyor?
 
Evet; artık eriyen ipler kullanarak deviasyonu iyileştirme ve burun kaldırma uygulamalarını gerçekleştirebiliyoruz. Elbetteki operasyon gerektirecek düzeydeki bir burunu mutlaka operasyona yönlendiriyoruz. İp uygulamalarını biliyorsunuz; yüz ve boyun asmada ve toparlamada çok kullanıyoruz. Bu iplerin burun için kullanılanları üretildi. Burunu hem asıyor hem de toparlıyoruz. Genellikle acılı bir uygulama olduğu düşünülüyor. Yaptığımız güçlü lokal anestezilerle acısız olarak uyguluyoruz. Aslında endişe edilmesin hiç gerek yok. Bu ipler eriyen ipler olduğu için komplikasyonlar açısından sıkıntı yaratmıyor. Burun ip uygulamaları da bu alanda tecrübeli hekimler tarafından uygulanmalıdır. Hastalar da iyileşme süreci içerisinde kendilerine söylenen konulara dikkat etmelidir.
Teknik olarak burun ip uygulamaları en çok merak edilen uygulamalardır. Burun sırtı önce kanülle uyuşturulur daha sonra kanül içindeki ip burun sırtına yerleştirilir. Kılçıklı olan bu ipler çekildiğinde burun yukarı doğru kalkar. Ardından ipler kesilir; doku içinde kalması ve tutunması sağlanır. İpler aynı zamanda burun ucunun dudakla birleştiği hattada da yerleştirilir. Oluşan etki ve sonuçlar yüz güldürücüdür. Ameliyat riskine girmeden elde edilen sonuçlar ise mutluluk vericidir.
 
Siz burun estetiğinde dolgu ve ipi birlikte yaptırmayı öneriyor musunuz?
Çoğunlukla birlikte uyguluyorum. Problemin şekline göre değişiyor. Bazen de ayrı zamanlarda birbirini destekleyecek şekilde yapıyorum.
 
Estetik burun dolgu ve ip uygulamalarının kalıcılığı ne kadar sürüyor?
Kaliteli bir ürün kullanıldığında dolgu hem şekil açısından güzel oluyor hem de etki uzun sürüyor. Bu durum ip açısından da aynı, diyebilirim. Kalıcılık süresinin 1,5 - 2 yıl olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte büyük burun yapısına sahip kişilerde bu sürenin 6 aya inebildiğini belirtmek gerekir.
 
Uygulama sonrası burun ameliyatlarındaki gibi bölgesel morarma oluyor mu?
İp uygulaması, dolgu uygulamasındaki gibi kanülle gerçekleştirildiği için kişinin kanama problemi yoksa bölgesel ve genel bir morarma olmuyor. Bu nedenle kan sulandırıcı bir gıda ya da ilaç alınmaması gerekiyor. Kanama zamanı ile bir hastalığı olanlar ise morarma açısından her zaman riskli olduklarından uygulamaları tatil dönemlerine getirmeleri çok daha iyi olabilir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum