Quadrostar ProYellow lazer ile kılcal damar tedavisi
Reklam
Kubilay Yücel

Kubilay Yücel

Quadrostar ProYellow lazer ile kılcal damar tedavisi

12 Kasım 2019 - 12:19

Dermatoloji Uzmanı Dr. Kubilay Yücel, kırmızı yüz, Rosacea ve kılcal damar tedavisinde kullanılan son teknoloji Quadrostar ProYellow  ile ilgili bilgiler verdi…
Deri yüzeyinde kırmızı, mavi-mor renkli görülen yüzeyel damar genişlemeleri veya örümceği andıran damar yumaklaşmaları en sık bacaklarda izlenmekle beraber yüzde ve vücudun kalan kısımlarında da görülebilir.
Kılcal Damar Genişlemesi tanımı ve Lazer Tedavisinin sonuçları
- Ciltte yüzeyel ve ince damarların belirginleşmesi kılcal damar genişlemesi (telenjiektazi) olarak adlandırılır. Kadınlarda daha sık olarak görülen bu durum aşırı sıcak, alkol kullanımı, hormonal etkiler, güneşe maruz kalma, kortizon veya doğum kontrol hapı kullanımı gibi sebeplerle ortaya çıkar.
- Damarların çapına göre yapılacak lazer uygulamaları ile kılcal damarların tedavisinde kalıcı çözüm sağlanmaktadır.  Bu tedavide kılcal damarın büzüşerek yok olması amaçlanır. Uygulama sırasında damarda ısı 80 dereceye ulaşır, kan hücrelerinde ve damar çeperlerinde değişiklikler oluşur ve bunun sonucunda genişlemiş damar vücut tarafından yok edilir. Lazer sırasında damarın solduğu ve büzüştüğü görülebilir. Bazı damarlarda ise uygulama sonrasında tam etkinin ortaya çıkması için 2 ay beklemek gerekmektedir. Bu tedaviden beklenebilecek başlıca sonuçlar şudur: uygulama bölgesindeki kılcal damarların öncelikle renklerinin koyulaşıp zaman içinde kaybolmaları
Lazer uygulanış şekli
- Uygulama öncesi gerekirse veya hasta talep ederse uygulama bölgesi fotoğraflanarak işlem sonrası etkinin karşılaştırılması için muhafaza edilecektir.
Lazerin olası yan etkileri ve dikkat edilmesi gereken konular
- Uygulama sırasında hafif ağrı, rahatsızlık ve hassasiyet hissedilebilir.
- Uygulama sırasında ve sonrasında; acıma hissi, geçici kızarıklık ve şişlikler (ödem) oluşabilir. Bu şikayetlerin birkaç gün içinde geçmesi beklenir.
- Uygulama sonrasında nadiren ciltte kabuklanma ve su kabarcıkları oluşabilir. Bunlar da bir-iki hafta içinde iyileşir.
- Uygulama yapılan alanda geçici kızarıklık oluşabilir. 1 hafta kadar süren geçici kahve renkli koyulaşma gözlenebilir.
- Uygulama sonrasında nadiren ciltte renk bozulmaları (koyulaşma veya açılma) oluşabilir. Bu şikayet birkaç ay sürebilir. Ancak nadiren de olsa bu durum kalıcı da olabilir.
- Uygulama bölgesinde deri yüzeyinde nadiren skar (yara izi) oluşumu görülebilir. Bazen bu izler kalıcı olabilir.
- Uygulama bölgesi işleme zayıf yanıt verebilir veya hiç yanıt vermeyebilir.
- Uygulama öncesi uygulama bölgesine herhangi bir kozmetik veya medikal tedavi amaçlı krem sürülmemelidir ancak tedavi sonrası gerekirse doktorunuz bazı krem veya ilaçlar önerebilir.
- Lazer yaptıran hastaların seans aralarında, öncesinde veya sonrasında güneşlenmekten kaçınmaları, solaryum ve benzeri ışık kaynaklarına maruz kalmamaları, kapalı havalarda ve kapalı mekanlarda bile en az 3(üç) hafta güneş koruyucu kremler kullanmaları gerekmektedir. Çünkü aydınlatmada kullanılan lambalar ve spotların yada ısınma için kullanılan radyan sobaların, tv / monitör ışınlarının da cildi uyarıcı etkileri vardır.
- Uygulama sonrası çok soğuk veya sıcak duş, sauna, kum banyosu, SPA-masaj ve benzeri uygulamalardan en az 3(üç) hafta kaçınılmalıdır. Çünkü bu tür uygulamalar cildi termal ve mekanik olarak uyarırlar.
- Uygulama sonrası en az 3(üç) hafta serinleme veya ısınma amaçlı olarak, klima , fan soba veya vantilatör benzeri sıcak-soğuk hava üfleyen sistemlere doğrudan maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü bu sistemler hem termal hasara hem de nem kaybına neden olarak lazer sonrası cilde zarar verirler.
- Uygulama öncesi veya sonrasında her türlü medikal veya kozmetik cilt bakımı, kimyasal, mekanik veya ışık bazlı peeling (cilt soyma) işleminden uzak durulmalı, eğer yaptırılmışsa sorumlu uzman doktora muhakkak bilgi verilmelidir.

Hepinize sağlıklı ve güzel günler dilerim.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum