Reklam
Ceylan Çıkla

Ceylan Çıkla

Düş işleri

02 Ağustos 2019 - 15:46

Değişik bir istikbal hayal etmek, bir çok insana 'hayalperestlik' gibi gelebilir. Hele bizim gibi farklı her düşünceye 'icat çıkarma'! Diyen toplumlarda insanlar yeni bir şey yaratmak yerine, başkalarının risk almasını tercih edip başarılı bir kişinin yanında durmayı tercih ederler.
Hayal kurma, Stefano d'anna'nın da dediği gibi 'geleceği hatırlama' gücüdür. Tarihin akışını değiştirmiş tüm cesur insanlar başkalarının ancak yıllar sonra fark edecekleri şeyleri önceden görme gücüne sahip farklı ve cesur kişilerdir.
Yeniliği 'görebilmek' için kişinin önce onu 'düşlemesi' sonra da onun peşinden koşarak onu gerçekleştirmek için gerekirse takla atması gerekir ve unutmayalım ki takla atmakta bir kondisyon işidir.
Etrafınızda gördüğünüz insan yapımı olan her şey, ilk önce “aklı evvel” birinin gözü önünde canlanmıştır.
Her icat her sanat eseri, her şarkı, her çözüm, her yenilik önce bir düşte başlar ve sonra bu düş, aklın analiz ve sentez gücüyle gerçeğe dönüşür.
Birçok kişi, hayal etmeyi ulaşılması mümkün olmayan, bir istek gibi algılar. Oysa düşlemek,
Gerçekleşmesi imkansız olanı 'arzulamaktan' çok ama çok farklıdır. Dilemek sahip olmadığımız bir şeyi istemek ve gerekliliklerini asla yapmadan yan gelip yatarak sürekli yorgun ve halsizce onun gerçekleşmesini ummaktır.
Düşlemekse insanın yapabileceklerinin farkında olması, bugünün şartlarından daha farklı bir geleceğe ulaşmak için plan yapıp konuyla ilgili inat etme gücüdür.
Düşlemek engelleri yenmek için bir 'hayal' kurup onun peşinden gitmeye hazırlanmaktır.
Düşlemek var olanı koşulsuz kabullenmektense ona farklı bir açıdan bakıp yeniden tarif etmektir.
Aslında insanlar neyi düşlerse o olurlar. Kimse düşlerinin ötesinde bi şeye sahip olamaz.
Kimse hayallerinin dışında bir insan olamaz.
Hayat da zaten kendisini kanıtlayan bir kehanet gibi biz ne hayal edersek, neyi düşleme cesareti gösterirsek onu yolumuza çıkarır.
Düşlemek ciddi iştir...
Düşlemek hayallerimizi gerçeğe dönüştürmek için insiyatif alma işidir.
Cesur insanın işidir.
'Düş işleri' zannedildiğinden daha ciddi bir iştir.
Ve hayallere yürümek için 'İŞBAŞI' yapmak gerekmektedir!
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum