Önce kendini bir bul bakalım !!!
Hülya Kılıç

Hülya Kılıç

Önce kendini bir bul bakalım !!!

05 Ağustos 2019 - 10:58

Yolun var mı da yoldaş bulamadım diye feryad ediyorsun...
 
Gönlüne erdin mi de gönüldaşım nerede diye sızlanıyorsun...
 
Önce kendini bir bul bakalım !!!
Ayağında diken yarası olmayan ;
Sînesine gül kokusu süremez
 
ŞEMS TEBRÎZİ”nin bu güzel sözünden sonra size Yasemin Çiçeğinden biraz bahsetmek istiyorum.
Yasemin çiçeğinin kokusunu Akdeniz ikliminde yaşayanların çoğu tanır. Yanından geçtiğiniz anda kokusu tüm bedeninizi sarar, bu yüzden çok sevilir ve tercih edilir. Bu büyüleyici kokusunun yanı sıra çiçeğin kendisi saflık, duruluk ve masumiyet, simgeler. Güzeldir ve çok marifetlidir yasemin çiçeği.
Mis kokusu ile hem sevgiliye hem de dostlarınıza hitap edebilen çiçeklerdendir.
Yasemin Çiçeğinin ana vatanı yeryüzünün en yüksek noktası olan Himalayalardır. Yasemin çiçeği en çok yüksek kesimlerde yetişir ve suyu çok sever. Bu sebeple özellikle yaz aylarında düzenli ve sürekli olarak sulanmalıdır. Çiçeklenme zamanı Haziran – Eylül arası olduğu için bulunduğu yeri mis gibi kokusuyla süsler.
Aydınlık ve parlak havayı sever. Fakat öyle pek sıcaktan da hoşlanmaz. Serin yerlere olan sevgisi kış aylarında da devam eder. Yasemin çiçeği suyu sever. Bu sebeple Yazın bol su ister. Kışın da toprağının nemli olmasını ister.
Mütevazi ve narin görünüşlü Yaseminler saf, duru ve masum duyguların sembolü olarak kabul edilir.  Güzel ve çekici olmayı da simgelerler.
Kendiniz için Yasemin Çiçeği alın olur mu? Evinizde bulunmasından mutluluk duyacaksınız..
Yasemin çiçeği, Romatizma, mafsal ve nikris ağrılarını giderir ve ateşi düşürür.
Sinirleri yatıştırır. Göğsü yumuşatır. Damarları açar.
Cildi besler ve sıkılaştırır. Balgam söktürür. Yoğun strese iyi gelir. Dinlendirici etkisinden dolayı aroma terapi amaçlı olan masajlarda ve banyo jellerinde kullanılır, tüm bedene uygulanabilir. Gözaltı morluklarını giderici etkisi hemen fark edilir.
Yasemin Çayı diğer bitki çayları gibi kaynatılmaz. Demleme veya haşlama yolu ile çayınızı hazırlayabilirsiniz. Kaynamış suyun içerisine kurutulmuş yasemin çiçeğini atıp 5 dakika bekledikten sonra içebilirsiniz. Eğer tadı acı gelirse 1-2 damla limon suyu ile çayınızın tadını yumuşatabilirsiniz.
Yasemin çiçeği tadında dostluklarınız olsun.  Hayatınızın her döneminde hep size faydaları dokunsun. Büyüleyici haliyle saflık, duruluk, masumiyet İfade eden mis kokulu dostlarınız hayatınızda kalsın. İhtiyaç duyduğunuz anda Yasemin Çiçeği gibi ruhunuza şifa verecek dostlarınız olsun. Gözünüzü kapatıp varlığını bildiğiniz dostlarınızı Yasemin kokusu alır gibi hissedin.  Bir kahvenin telvesinde dostluk destanı yazan ve damakta Yasemin çayı tadı bırakan dostlarınız olsun.
Yasemin kokulu dostlarınız olsun, selam olsun.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum