KRİZ YÖNETİMİ
Hülya Kılıç

Hülya Kılıç

KRİZ YÖNETİMİ

07 Mayıs 2020 - 16:22

Sevgi olmazsa olmaz azizim.
Yeryüzündeki ülkelerin artık eskisinden çok daha fazla sevgi, güven, iletişim desteği ve tatlı geçiş stratejilerine ihtiyacı var. Küresel virüs salgını ortamında gerek ülkeler kontrolünün dışında gerekse ülkeler yönetiminin uyguladığı sağlık için ne yapılabilir stratejilerinin başarısızlığından dolayı kriz olarak nitelendirilebilecek ortamlar oluşur. 

Virüs salgını yaşamın önemli bir parçası haline geldi. Ülkelerin sahip olduğu itibarını ve rekabet güçlerini olumsuz etkiledi. Bu nedenle ülkeler artık eskisinden daha güçlü iletişim desteği ve çözümcül stratejiler geliştirmelidir. 

Dünyanın içinde bulunduğu durum, genel anlamda düzgün olmayan, yeni yöntemlerin uygulanmasını gerektiren iktidarsız bir hale dönüşmüştür. Artık bir anlamda küçük ölçekli başka bakış açısıyla da büyük ölçekli bir küresel krizden söz edebiliriz. 

Kriz, önemli bir değişme yolunda giden gelişmeler olduğunda iyileşmeye ya da daha vahim bir durum haline dönüşmeye yönelik olarak ortaya çıkan rahatsızlık durumudur. Demek ki kriz, başarısızlık kadar başarılı sonuçlanabilecek gücü de içinde taşır. Genellikle kriz dönemlerinde ülkelerin karar alma ve kriz önleme işleyişleri yetersiz kalır. Sorunları geliyorken fark edip başlangıçta çözecek modeller geliştirip proaktif yaklaşımlarla olayların büyümesi önlenirse,  gelen sorunların kronik bir halden uzaklaşıp kriz haline dönüşmesi engellenebilir.

Sonrasında da bir çok Avrupa ülkesi ve Amerika’da olduğu gibi reaktif çözüm yolları yetersiz kalacaktır. Bugün bile ülkelerde hiç vakit geçirmeden, kriz yönetimi sürecinde, kriz öncesi dönem, krizin etkili olduğu dönem ve kriz sonrası uygulanacak çözüm odaklı çalışmalar yapılmalı. 

Asıl mesele şu an olduğu gibi sonrasında da yapılması gerekenler. Ülkelerin ekonomisi, insanların ruhsal durumu, ilişkilerin ne derece sağlıklı olacağı, toplumu bilgilendirme,  imajı koruma odaklı çalışmalar, ülkenin performansı ve sonuçları değerlendirme yolları ayrı ayrı düşünülmeli. Hoş olmayan durumların önlenmesi, toplumun bu dönemi en az zararla atlatabilmesini sağlamaya da önemli ölçüde ihtiyaç duyulacaktır. 
Sevgi önemli azizim, sevgi olmadan Dünya nasıl refaha çıkar.

Sağlıklı günler dilerim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum