ÇAĞLA ŞİMŞEK; "HAYAL EDEBİLİYORSAN, BAŞARABİLİRSİN"

Oyunculuğa çok küçük yaşlarda başladı Çağla Şimşek… Elbette büyüdükçe değişti, güzelleşti. Değişmeyen tek şey; kariyerindeki istikrarlı ve başarılı yükselişi oldu. Çağla daha yolun çok başında ve içinde olmak istediği bir sürü dünya var. Keyifli geçen bir çekim gününde merak ettiğim her şeyi sordum.

ÇAĞLA ŞİMŞEK; "HAYAL EDEBİLİYORSAN, BAŞARABİLİRSİN"

Oyunculuğa çok küçük yaşlarda başladı Çağla Şimşek… Elbette büyüdükçe değişti, güzelleşti. Değişmeyen tek şey; kariyerindeki istikrarlı ve başarılı yükselişi oldu. Çağla daha yolun çok başında ve içinde olmak istediği bir sürü dünya var. Keyifli geçen bir çekim gününde merak ettiğim her şeyi sordum.

ÇAĞLA ŞİMŞEK;
12 Ocak 2022 - 14:32

Çok küçük yaşlarda setlerle tanışan ve ardından çok sayıda başarılı projede yer alan Çağla Şimşek, sizler için prodüksiyonunu Zişan Seçkin’in yapıp, Dilay Seçkin’in ise sorularına samimi cevaplar verdi.
 
Henüz 3 yaşındayken, yaşıtlarının bebeklerle oynadığı dönemde sen kamerayla, monitörle ve ekranlarla tanışıyorsun. Biraz o süreçten bahseder misin?
 
Setlerdeki ilk dönemlerimi hayal meyal  hatırlıyorum. Sanki oyuncu olarak dünyaya geldiğim için seçim yapma durumum olmadı. Kendimi bildim bileli de “Ben buyum” mesleğimi severek yapıyorum ve bundan ötesini sorgulamadım.
 
Sonrasında birçok reklam filminde de oynamışsın...
 
Evet, bir dönem sadece reklam filmlerine ağırlık vermiştim. Birçok markayla çalıştım diyebilirim.
 
Bu kadar erken bir kariyer yolculuğu sana neler kazandırdı?
 
Beklentilerimi önceden analiz ediyorum ve hep ona göre adımlar atıyorum. Emin adımlar. Nasıl ve ne ile mutlu olup olmayacağımı çok erkenden öğrendiğim için bazı şeylere yön verebiliyorum.
 
Oyunculuğun yanı sıra eğitimin de devam ediyor sanırım.
 
Evet, oyunculuğa ne kadar aşık olsam da eğitim, hayatım boyunca her zaman ön plandaydı. Maalesef sınavlarım için çok güzel iş tekliflerini geri çevirdiğim de oldu. Ancak üniversitemi bitirip her alanda başarılı olmak hedeflerim arasında olduğu için ne okulumdan ne de işimden vazgeçebildim. 
 
Oyunculukta hayal ettiğin yer neresi; şu anda o yere ne kadar yakınsın?
 
Hayal etmek çok güzel. Hayal kuran insanlar başarıya bir adım daha yakındır. Benim de oyunculukta hayal ettiğim yerin bir sınırı veya konumu yok. Eğitimin bir sınırı olmadığı, her yaşta kendimize bir şeyler katabildiğimiz gibi oyunculukta da her adımda kendimizi geliştirebiliriz. 
 
Kariyerinle ilgili en büyük hedefin nedir?
 
Hedefim her zaman kendime bir şeyler katmak ve işimi hakkıyla en iyi şekilde, başarıyla yapmak. Her meslekte olduğu gibi oyunculukta da istikrar, sabır ve kendini geliştirmek çok önemli o nedenle hedefler hiç bitmez, bir oyuncunun hedefi de her zaman kendini daha çok geliştirmek ve öğrenmek olmalıdır diye düşünüyorum. Ben de büyüdükçe, mesleğimde yol aldıkça, yeni karakterlere hayat verdikçe, her geçen gün daha iyi bir oyuncu olmak için çalışmaya devam ediyorum. 
 
 Bugüne kadar aldığın en iyi kariyer tavsiyesini sorsam…
 
Çok tavsiye almışımdır bugüne kadar ama bence en iyi tavsiye hayatın ve mesleğinle ilgili sabırlı, istikrarlı ve çalışkan olmayı öğrenmektir. 
 
 Şöhretin senin için anlamı ne? Tanınırlık hayatına ne kattı?
 
Çok şey kattı. En önemlisi de kocaman bir aile. Canlı görmedikleri halde sizi koşulsuz seven milyonlarca insan düşünün. Bu o kadar kutsal bir şey ki. Sizin üzüntünüzle üzülüp dua eden, sizin mutluluğunuza ortak olan bir sürü insan tanınmak demektir…
 
Gerçekleşmesi için çok çaba sarf ettiğin, hayaller kurduğun; ancak gerçek olduğu an, beklediğin etkiyi yaratmayan bir arzun oldu mu bugüne dek?
 
Evet, çok oldu. Herkes için de öyle değil midir zaten? Ümit ettiğimiz her şey bazen olmayabilir. Ümit etmek hayal etmek gibidir. “Fakat artık ümit yetmiyor bana, ben şarkı dinlemek değil, şarkı söylemek istiyorum” demiş Nazım Hikmet. Yani her şey ümitle olmaz. Şarkı söylemek istiyorsan adım atmalısın, demem o ki ümit ettiğim şeyler bazen olmasa da şu zamana kadar çok çaba sarf edip başaramadığım bir şey olmadı.
 
Önümüzdeki dönemde seni hangi projelerde izleyeceğiz?
 
Yeni yayın döneminde yepyeni bir proje ile seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyorum. Çok güzel bir proje başlıyoruz, şu anda isim veremiyorum ama hazırlık aşamasındayız. Heyecanla sete çıkacağımız günü bekliyorum :)  
 
Bize canlandıracağın karakterle ilgili minik ipuçları verebilir misin?
 
Proje hazırlık aşamasında olduğu için çok fazla detay veremiyorum ama şunu söyleyebilirim ki daha önce beni hiç izlemediğiniz bir karaktere hayat vereceğim. Bu karakter gerçekten beni çok heyecanlandırıyor ve elimden gelenin en iyisini yapmak için özel olarak hazırlanıyorum. Şimdilik bu kadar bahsedeyim sürprizini kaçırmayayım :)
 
Oynayacağın role nasıl hazırlanırsın?
 
Çok okurum, incelerim, araştırırım, gerekirse oyuncu koçlarından yardım alır karaktere ne katabilirim, onu nasıl derinleştiririm diye kafa yorarım. Karakterin ruh haline, duygularına, neyi neden yaptığına, tepkilerine, geçmişine ve daha bir sürü şeye alternatifler üretmeye çalışır ve genelde de ayna karsısında o karaktere yakışan tarzı ararım. 
 
İçinde bulunduğun sektörde oyunculuk dışında seni cezbeden bir alan var mı?
 
Toplum veya bireysel psikoloji sevdiğim alanlar ama bunun da bir ucu yine oyunculuğa, insan hikayelerine, yaşadığımız hayata dayanıyor. Psikolojiye olan ilgimin mesleğimi de beslediğini düşünüyorum, ilgi duyduğum her alan beni yine yaptığım bu mesleğe yöneltiyor o nedenle oyunculuk dışında bir şey düşünemiyorum açıkçası :) 
 
Oyunculuğunun yanı sıra dijitalde bir çok markanın yüzü oldun, bu çalışmaların da devam edecek mi?
 
Yaşım ve içine doğduğum dünya sebebiyle dijital bir dünyanın içinde büyüdüm diyebilirim. İşim sebebiyle de bu mecralarla çok fazla içli dışlı bir ilişkim var bundan dolayı da çok mutluyum. İçerik üretmek, sosyal medyayı aktif kullanmak beni kişisel olarak da çok besleyen şeyler. Dijital olarak üretilen projeler her geçen gün daha da büyüyor ve çok yaratıcı işler görüyorum, bu da beni çok mutlu ediyor. Ve bu dönemde dijital olarak yaratılan işlerin içerisinde olmak beni de her zaman heyecanlandırıyor, umarım yeni projelerde, uygun markalarla dijital olarak güzel içerikler üretmeye devam ederiz.
 
 
Çağla Şimşek set dışında zamanını nasıl değerlendirir? Spor yapmak, bakım yapmak gibi günlük rutinlerin var mı?
 
Okulum devam ediyor ve beraberinde de mesleğimi birlikte yaptığım için kendime fazla vakit ayıramıyorum açıkçası. Bir süre daha böyle devam edecek eğitimimi aksatmadan erken yaşta edindiğim ve çok severek yaptığım mesleğimi de beraberinde götürmek için çok çalışıyorum. Her  fırsatta kitap okurum, arkadaşlarımla vakit geçirmeyi çok seviyorum, tatile çıkıp yenilenmeyi, dinlenmeyi seviyorum. Yoğun dönemler dışında vakit bulursam da spor yapmaya özen gösteriyorum. 
 
 
Bireysel sınırların olarak tanımlayabileceğin, söz konusu onlar olduğunda asla taviz vermeyeceğin karakteristik özelliklerin var mı?
 
Sosyoloji – Psikoloji okuyorum. Bölümüme aykırı bir şey söylemek istemem. Her insanın kendine ait bir karakteri vardır. Kimsenin karakteri beni rahatsız etmez ama yanında olmaktan huzur duymadığım insanlar olursa çok yakın olmayı tercih etmiyorum.
 
Seni en net ifade eden kelime?
 
‘Dinlemek' sanırım :) Hem insanları dinlemeyi severim hem de tek başımayken kendi kafamı dinlemeyi severim :) Toplum olarak dinlemeyi çok beceremediğimizi düşünüyorum, birbirimizi, çevremizi ve kendimizi dinlemek, anlamak bence çok değerli ve önemli bir şey o nedenle kendime de, çevreme de hep telkin ettiğim şey önce dinle sonra harekete geç demek oluyor.
 
“İşte yaşamak bu” dediğin anlarda genellikle nerede ve ne yapıyor olursun?
 
Sakinliği ve yalnızlığı çok severim. “İşte yaşamak bu” dediğim anlarda kesinlikle deniz kenarında kafa dinliyorumdur.
 
Hayattaki en büyük ilham kaynakların, seni motive eden şeyler neler?
 
Annem başka bir cevabım yok bu soruya. Benim enerji ve ilham kaynağım bir tek annemdir.
 
Spor ve sağlıklı beslenmeyle aran nasıl? Özel olarak uyguladığın bir beslenme çeşidi ya da spor programı var mı?
 
Okul yıllarımda basketbol – buz pateni sporlarıyla yakından ilgilendim. Kilo problemi yaşadığım yıllarda 4 yıl kadar fitness yaptım. Ama pandemiyle birlikte tüm dengem şaştı.
 
Tarzını nasıl tanımlarsın? Kıyafet seçimi yaparken en çok neye dikkat edersin?
 
Aşırı spor bir insanım. Her zaman şık görünmek istemeyi düşünsem de kendimi sweat - eşofman - mom jeans ve bot - spor ayakkabı giyerken buluyorum. Kıyafet seçimi yaparken hangisi beni daha sıcak tutar ve hangisi daha rahattır diye düşünüyorum sanırım…
 
Kendini aktif bir sosyal medya kullanıcısı olarak tanımlar mısın?
 
Kesinlikle evet. Ne kadar çok okumam gereken kitap, çalışmam gereken dersler, yapmam gereken işler olsa da sabah telefonu elime bir aldım mı asla bırakamıyorum. Sosyal medya hesaplarımı elimden geldiğince aktif kullanmaya çalışıyorum.
 
Genellikle nasıl hesapları takip edersin?
 
Bilmem ki, o an ki ruh halim hangisine göz atmak istiyorsa veya takip etmek istiyorsa ederim. Bir genelleme yapamam sanırım.
 
Hayat felsefen nedir?
 
Hayal edebilmek başarmanın yarısıdır. İnsan hayal ettikçe var olur, hayal etmek, istemek, bunun için çalışmak, çalışırken kendini geliştirmek ve her yeni hayalde yepyeni maceralara yelken açmak hayatın en güzel, en sürprizli yanı bence. 
 
KISA-KISA
 
Tek başına yapmaktan en çok keyif aldığın şey:
Son ses müzik dinleyip müziği hissetmek (bir de deniz manzarası varsa oh ne ala…)
 
En büyük sevgi göstergesi:
Sarılmaktır bence.
 
Şu ana kadar aldığın en iyi tavsiye:
Nereden geldiğini unutmazsan, nereye gideceğini şaşırmazsın…
 
En son okuduğun kitap: 
Şeker Portakalı (vakit buldukça tekrar tekrar okurum)
 
Herkese tavsiye ettiğin kitap:
Leonardo Patrignani’nin Telepati Kitap serisi kesinlikle en sevdiğim kitaplardır. Herkes okumalı.
 
En çok kullandığın kelime:
Bilmiyorum (evet bilmem kelimesini hep kullanırım)
 
Tüm zamanların en iyi filmi:
Tek bir film ismi veremem ama bilim kurgu filmleri bana göre tüm film türlerine göre en iyisidir.
 
Son zamanlarda seni en çok etkileyen film:
Five Feet Apart
 
Sevdiğin ve takip ettiğin diziler:
Çok fazla dizi izlemiyorum daha çok filmciyim diyebilirim..
 
Son zamanlarda en çok dinlediğin müzisyen /şarkı:
Alternatif – Klasik müzik türüne hastayım. Ama bu aralar en çok Morphia – Sallandım dinliyorum.
 
Her dinlediğinde sana güzel şeyler hatırlatan bir şarkı:
Kendimden Hallice - Sakince Yoruldum
Çok severim hep dinliyorum
 
Sahip olmayı istediğin süper güç:
Görünmez olmak isterdim.
 
Hayat motton:
Eğer hayal edebiliyorsan, başarabilirsin.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum