YAŞAMINIZA DEĞER KATMAYA HAZIR MISINIZ?

Antalya’nın en büyük projelerinden biri olan Vali Konakları 2’nin bitimine kısa bir süre kaldı. Vali Konakları 2 Konut Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mücahit Şahin projenin gidişatı ile ilgili bilgiler verdi…

YAŞAMINIZA DEĞER KATMAYA HAZIR MISINIZ?

Antalya’nın en büyük projelerinden biri olan Vali Konakları 2’nin bitimine kısa bir süre kaldı. Vali Konakları 2 Konut Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mücahit Şahin projenin gidişatı ile ilgili bilgiler verdi…

YAŞAMINIZA DEĞER KATMAYA HAZIR MISINIZ?
22 Eylül 2020 - 11:52

Muhteşem bir projeyi yakından incelemeye ya da içerisinde yer almaya ne dersiniz? Sizlere Vali Konakları 2’den bahsediyoruz. Döşemealtı’nda bulunan proje 125 dönümlük arazi üzerine kurulu olup 420 adet konuttan oluşmakta. Bunun yanı sıra farklı modelde konut tipleri ve sosyal tesis alan imkanı ile hayalinizi gerçeğe dönüştürüyor. Antalya’nın parlayan yıldızı olarak gösterilen bölgede yer alan proje hem konum hem de hava şartları bakımından önemli bir yerde. Antalya Bilim Üniversitesi ve Organize Sanayi Bölgesi’ne olan yakınlığı ile de tercihlerin ilk sırasında yer alıyor. Özellikle pandemi dönemiyle birlikte konut arayış ve tercihlerinin değişmesiyle, Vali Konakları 2’nin sunduğu kalite, konfor ve doğayla barışık konsept daha da önem kazanıyor. Vali Konakları 2 Konut Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mücahit Şahin projenin bütün detaylarını anlattı.
 
Bize biraz Vali Konaklı 2’den bahseder misiniz?
Vali Konakları 2’nin yaşam alanı olarak tercih edilmesindeki en önemli etkenlerin başında bulunduğu konumun temiz hava ve insan sağlığı için uygun nem oranı sunması. Bunun yanında muhteşem Beydağları manzarası, tüm Antalya havzasının suyunu karşılayan Kırkgöz gölü yakınında olma avantajının yarattığı su bolluğu, Antalya Sahili’ne olan 15 km’lik yakınlığı da var elbette. Denize yakın mesafede olması ve 300 metre rakımına rağmen sıcaklıktaki 5 ve nemdeki 10 derecelik müspet farkın ve bölgedeki mevcut hava akımları sayesinde sunduğu tertemiz hava da bir diğer artı… Tüm bunlar yapıdaki kalite ve konforla birleşince, çok rahat bir yaşam tarzı sunuyor elbette. Bizler, Antalya’nın fiziki şartlar nedeni ile gelişme istikametinde olan, çokça tercih edilen ve bugün yükselen bir yıldız olarak kabul edilen Döşemealtı’nın bu özelliklerinden yola çıkarak, özel bir yaşam alanı yaratmak istedik.  Bu istekle çıktığımız yolda, 125 dönümlük arazi üzerinde, 420 adet konut ile ikinci bir villa kent kurarak, gerek ev çeşitliliği gerek özgün yapı tasarımları ve gerekse de sosyal donatı alanları ile Antalya’ya önemli yaşam alanları kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Süreç nasıl ilerliyor?
Vali Konakları 2 adı ile kooperatif olarak yola çıkılmış maliyet hesabı üzerinden fiyatlar istenmektedir.  Tüm binaların bitirilmesi ve yerleşime verilmesi mevcut şartlarda 2021 yılı sonbaharı gibi planlanmaktadır.  Kuruluş aşamasında öngörülen bitiş süresi; ekonomik durgunluk ve yönetsel hatalardan dolayı maalesef tutturulamadı. Ancak inşaat, finansman, işletme ve yönetme konusunda her birinin uzman olduğu yeni bir yönetim ekibiyle süratle olumsuzlukları giderdik, finansman maliyetini düşürdük, üye kaydını hızlandırdık, gelir gider dengesini sağladık ve % 40 seviyesinde teslim aldığımız inşaatları süratle tamamlamaya başladık.  Haziran 2020 tarihi itibarı ile % 70 civarında tamamlanmış olan inşaatımızın sosyal tesisleri kısa sürede yerleşime açılabilecektir.
Uzun bir zamandır pandemi ile iç içeyiz. Bu dönemde insanların konut anlayışı değişti mi? İnsanlar neden Vali Konakları 2’yi tercih etmeliler?
Özellikle bu günlerde; tüm dünyanın yaşam alışkanlıklarını değiştiren “Pandemi” felaketinden sonra, kendi kendine yeten bu tür yaşam alanlarının ne kadar önemli olduğu bir kere daha ortaya çıkmıştır. Biz pandemi süreci başladığında konut satışları düşer diye korktuk ama çok ilginç bir şekilde konut satışları arttı. Bunda elbette pandeminin etkisi ancak ikincil olarak da devletin getirdiği faiz kampanyaları etkili oldu.
Pandemi dönemi Döşemealtı’na bir akım başlattı. Son dönemde Döşemealtı’nda son 3 yılın toplamı kadar arsa ve konut değişimi oldu. İnsanlar artık şehir içinden çıkıp doğaya yakın yerlerde, az katlı yapılarda yaşamak istiyorlar. Biz de tam bu anlamda çok güzel bir proje sunduk. Bu projeyi inceledikleri zaman ne kadar doğru bir yatırım yaptıklarını anlayacaklar.
Burada yaşayanlar hiç dışarı çıkmadan yaşam alanları içerisinde tüm ihtiyaçlarını görebilirler mi?
Burası 125 bin metre kare. Bu alanda 420 konut var. Yollar ve bahçeler çok geniş tutuldu. Yeşil alanlar aynı şekilde çok geniş. Sosyal tesis olarak da 6 bin metre kare alan projelendirildi. Tesisin içerisinde market, restoran, kapalı - açık yüzme havuzu, fitness salonu, spa ve spor alanları, bir tane basketbol sahası, iki tane tenis kortu ve çocuk kreşi olacak. Dolayısıyla insanların 125 dönümlük bu alandan dışarı çıkmadan her türlü ihtiyaçlarını görebileceği bir alan yaratıyoruz. Komşularımız burada yaşamını rahatlıkla sürdürebilir hale gelecek.
Döşemealtı’nın tam ortasında çok güzel bir konuma sahip bu proje, pandemiyi unutup doğayla iç içe yaşamayı sağlayacak. İnsanlar konut seçerken alsınlar ya da almasınlar burada sunduğumuz yaşam kalitesini bir görsünler. Sadece konut almak isteyenleri değil, fikir edinmek isteyenleri, yeni tarzı görmek isteyenleri de bekliyoruz. 
Pandemi döneminde düşen faiz oranları sonrasında artan konut fiyatları sizde nasıl yansıdı?
Geçtiğimiz yıl kısa bir süreliğine kampanya yapmış bununla ilgili tanıtımlar gerçekleştirmiştik. O dönemde çok güzel geri dönüşler aldık. Kampanya bitimi ile satışlarımız devam ederken araya pandemi girdi. Faizler düşünce birçok konut yatırımında fiyatlar arttı. Ancak biz projemizde fiyat artışı yapmadık. Bu dönemindeki fiyatlarımız ile satışa devam ettik.
Vali konakları ilk çıktığında çok büyük bir ilgi vardı. Sonra bu ilgi biraz durdu. Son dönemde yeni bir anlayışla yeniden düzenlendi. Şu anda Vali Konakları 2’de neler değişti?
Vali Konakları 1’den gelen güven çok kötü kullanıldı. Biz yönetimi devraldıktan sonra, doktor üyemiz de çok oluğu için, genel kurulda şöyle bir konuşma yaptım. Biz önce buranın röntgenini çektik, sonra ultrason yaptık, sonra MR’ını çektik ve bir yolsuzluk olduğunu anladık. Daha sonra her türlü hukuki işlemlerini başlattık. Verilen zararların tahsili için bütün davaları açtık ve onların hepsinin olumlu sonuçlanacağını çok iyi biliyorum. Biz buraya geldiğimizde oturduk, kooperatifi herkese eşit halde düzenledik. Yani burada hiçbir üye “Bana farklı fiyatta satıldı, ona ayrıcalık yapıldı” diyemez. Biz yönetimi ele aldıktan sonra Türkiye’nin en şeffaf kooperatifine dönüştük.  Mesela şeffaflık anlamında, whatsapp grubunda bugün ne çalışması var, kaç işçi ne konuda çalışma yapıyor, bunları her an paylaşıyoruz ve bütün üyelerimiz görüyor. Bu sayede buradaki her çalışmayı yurtdışından bir üyemiz bile biz kadar iyi biliyor. Yani bu şeffaflık bize güven getirdi. Tüm üyelerimiz projenin içerisinde ve işleyişini yakinen takip edebilir bir hale geldi.
Geçmiş dönem ile ilgili sıkıntılar da çok konuşulmuştu. Şimdi bembeyaz bir sayfa ile mi çıktınız?
Burada o yolsuzlukla anılan kişilerin tasfiyesi de tam oldu. Kökünden kazıdık. Buraya gelen insan örnek daireyi görünce bu iş oluyor, zaten sona yaklaşılmış diyor. İnşaat işinde en önemlisi durağanlıktır. Durağan oldu mu insanlar burada bir sıkıntı var derler. Biz bu düşünceyi yıktık. Şu anda burada 200 işçi çalışıyor. Geçmişte burada 30 işçiden fazla çalışmamıştır. 7-8 aylık işimiz kaldı. Biz Haziran ayında bitirmeyi planlıyoruz. Türkiye’de çok yanlış yapılan bir şey var: Önce tarih verilir o tarihe uyulmaya çalışılır ve teknik yanlışlar yapılır. Biz tekniğe uygun bitirme zamanı veriyoruz ve bunu önemsiyoruz.
Geçmişiniz çok büyük projelerle dolu. Bu bir avantaj sağlıyor mu?
Evet, bu çok doğru. Saha tecrübem çok yüksek olduğumdan dolayı her hangi bir sorunu anında çözüme ulaştırabiliyorum. Bu da gelenlerin dikkatini çekiyor. Mesela ben bütün üyelerimize mesaj atıyorum ve mesajda teknik ayrıntılara giriyorum. Fotoğrafları atıyorum. Her gün çalışmanın videosu gidiyor. Başka kooperatifte bu olmaz. İhaleleri de mesajla bildiriyoruz bütün üyelere. Fiyatları gönderiyoruz. Bütün üyeler ihaleyi görüyor bu sayede. Biz burada üyelerin görüşünü alıyoruz. Ondan sonra yönetim kurulu olarak karar veriyoruz. Topluma her şeyi sunacaksınız. Sonucu topluma onaylatacaksınız. Bu işin aslı budur.
 
Mehmet Mücahit Şahin Kimdir?
29.07.1957 tarihinde doğdu. 1978 İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi mezunu. Aynı üniversitede zemin mekaniği mastırı yaptı. Karayolları Genel Müdürlüğünde çeşitli şantiye Müh. Şantiye şefliği, kontrol mühendisliği, Baş mühendislik, Kıbrıs Karayollarının planlanması ve yapılmasında 5 yıl koordinatörlük yaptı. Erzurum, Konya, İzmir Bölge Müdürlüğü, Bayındırlık Bakanlığı Yüksek Fen Kurulu üyeliği görevlerinden sonra, devletten ayrılıp inşaat şirketinde Genel Müdürlük yaptı. Yol, Baraj, Villa inşaatı, iş merkezlerinin yapımını takip etti. 
2002 yılında devlete tekrar dönerek Bayındırlık ve İskân Bakanlığında Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü.  Karayollarının 15000 km Bölünmüş yol yapımında koordinatörlük görevini yürüttü. Türkiye dışında Türkmenistan Karayolu Master Planı’nın hazırlanmasında bulundu. 2006 yılı sonunda emekli oldu. Özel sektörde 3 ayrı inşaat şirketinde koordinatörlük, Genel Müdürlük ve Genel Koordinatörlük görevlerini yürüttü. 
Birçok projede Karayolları, Devlet Su işleri, Avrupa Birliği Hibe Kredi Karayolu, Otel ve Alışveriş Merkezi projelerini proje müdürü, Genel Müdür Bit takip etti. Özel sektör döneminde Kazakistan, Libya, Fildişi Sahilleri ülkelerinde yol yapımı işlerini koordinatör olarak takip etti. 2015 yılında aktif mühendislikten Antalya’da zeytin yetiştiriciliğine amatör bir ruhla başladı.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum