Reklam

“SOSYAL MEDYA” UZMAN SEÇMENİN DOĞRU ADRESİ DEĞİL

Estetik günümüzde yaşamın bir parçası haline geldi. Yaz ayının da gelmesiyle birlikte bu alanda doğru bilgileri alanında uzman Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. H. Seçkin Okşar’dan aldık. Okşar’a merak edilen tüm soruları yanıtladı.

“SOSYAL MEDYA” UZMAN SEÇMENİN DOĞRU ADRESİ DEĞİL

Estetik günümüzde yaşamın bir parçası haline geldi. Yaz ayının da gelmesiyle birlikte bu alanda doğru bilgileri alanında uzman Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. H. Seçkin Okşar’dan aldık. Okşar’a merak edilen tüm soruları yanıtladı.

“SOSYAL MEDYA” UZMAN SEÇMENİN DOĞRU ADRESİ DEĞİL
12 Eylül 2022 - 12:44

Estetiğin bir sınırı var mı? Doğru zaman ne zaman, en çok tercih edilenler? Sosyal medya bu alanda ne kadar önemli? Her yaşın tercihi farklı mı gibi bir çok sorunun cevabını bizlere Antalya başta olmak üzere dünyanın önemli uzmanlarından biri Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. H. Seçkin Okşar verdi…
Hocam öncelikle alanınızla ilgili operasyonların bir mevsimi ve zamanı var mı?
Hayır, ameliyatlar için iklimin bir önemi yoktur. Kişilerin iş, öğrenim ve sosyal hayatları önem arz eder. Yara iyileşmesi içerden olan bir olay olduğu için ısı gibi bir dış faktörden etkilenmez. Sadece yazın olan yara izlerinin üzerine güneş kremi önerilir.
Estetiğin sınırları nelerdir?
Kişinin yaptırdığı işlemlerden memnun kaldığı nokta son sınırdır.
Estetik alanında en çok tercih edilen operasyonlar neler?
Meme, göz kapağı, burun ve yüz ameliyatları sonrasında karın germe ve liposaction.
Estetiğin güzel olma takıntısıyla beraber ilerlediği o sınır ne? Size başvuran birinde ilk neye dikkat ediyorsunuz?
Güzel olma isteği bir takıntı değildir. Özellikle kadınların yaradılışlarından gelen doğal bir davranıştır. Kadınlar hangi yaşta olursa olsun güzel görünmek isterler ve bu yönde çabalarlar. Bu çaba asla bir takıntı olarak algılanmamalıdır. Biz plastik cerrahların en önemli görevi de bu süreçte onlara en doğru şekilde yarımcı olabilmektir. Bize başvuran kişide ilk dikkat ettiğimiz şey onu özenlice dinlemeye dikkat ediyoruz
Biri size geldiğinde uygulama yaptırmak istediği bölgeyi söylediğinde nasıl bir yol izliyorsunuz? Onun istekleri önemli tabi ama sınırı, ölçüsü nedir bu işin?
Her meslekte olduğu gibi bu mesleğinde kendine ait bir takım algoritmaları vardır. Tabi ki öncelik hastanın ne istediğiyle ilgilidir. Bizler daha çok bütünsel yaklaşmayı severiz. Nasıl ki bir kadın makyaj yaparken gözlerine yanağına dudağına ayrı ayrı dokunuşlarda bulunur bizde aynı şekilde bölgesel ve bütünsel yaklaşmayı tercih ediyoruz.
En çok hangi işlemleri yapıyorsunuz?
Botox, dudak şekillendirme ve dolgularla yüz şekillendirme işlemleri cerrahi olmayan en çok yaptığımız işlemlerdir. Bunun yanı sıra cerrahi olarak ta meme, burun, üst göz kapağı sonrasında da yüz germe ve liposaction en sık yaptığımız işlemlerdir.
Gelecekte şunları da yaptıracaklar dediğiniz bölgeler var mı?
Sanırım günümüzde dokunmadığımız yer kalmadı. Ancak boyun bölgesi, dekolte ve el sırtı henüz en uygun tedavi prosedürlerine ulaşamadı.
Sosyal medya paylaşımlarının artması hanımların estetiğe olan ilgisini arttırdı mı? 
Etkileşim mutlaka olmaktadır. Ancak sosyal medyanın yol gösterici olmasını doğru bulmuyorum, etik de bulmuyorum. Çünkü fazlaca bilgi kirliliği içermektedir ve tamamen doğruyu yansıttığını düşünmüyorum. Özellikle ip uygulamalarında işlemden hemen sonra çekilmiş resimler veya erken dönemde çekilmiş resimlerin kalıcı sonucu yansıttığını düşünmüyorum. Bunun yanı sıra sosyal medyada hep çok güzel harika, mükemmel uygulamaları görüyoruz. Eksik olan, kötü olan, yanlış olan hiç bir şey görünmüyor sosyal medyada. Böyle bir dünya yok :)
Sosyal medyada gördüğü bir ünlünün aynısı olmak isteyen birini nasıl yaklaşıyorsunuz. Doğru yada yanlış ayrımını nasıl anlatıyorsunuz?
Genel anlamda hastalarımızın beklentileri akılcı olmaktadır. Plastik cerrah olarak beklentiler ile cerrahi sonuçların örtüşe bilmesi için hastalar en iyi şekilde bilgilendirilmelidir. Bunun dışında farklı beklentileri olanlar ameliyat edilmemelidir.
Genç görünmek için mi sağlıklı olmak için mi operasyon yapılmalı?
Sağlığın tanımı fiziksel ve ruhsal olarak bir bütün olma halidir. Dolayısıyla kişilerin psikolojisini olumlu yönde etkileyecek bütün ameliyatlar aslında sağlıklı olmak için yapılmış bir ameliyat sayılır. İyi bir Plastik cerrah yaptığı ameliyatın sadece bir yapıyı düzeltmek olmadığının bilincinde olmalıdır. Çünkü kişi üzerinde yapılan bu değişiklik hastanın hayatına yön vermektedir.
Operasyonlar sonucunda mutsuz olan hastalar oluyor mu?
Çok ameliyat yapan cerrahların mutlaka çok mutlu orta mutlu ve az mutlu hastaları olabilir. Bunlar beklentilerle ilgili olabilir gerçekten ameliyatların niteliğiyle de ilgili.

Gençlerin ve orta yaşın şikayetleri farklı mı?
Her yaşın farklı istekleri olmaktadır. Genç ve orta yaşlılarda dolgu ve botox gibi uygulamalar çok daha fazla yer tutmaktadır. Orta ve ileri yaşlarda da ameliyatların sayısı artmaktadır.
En çok talep yüz gerdirme operasyonları. Bunda olmazsa olmaz, dikkat edilecek noktalar neler?
Yüz germe ameliyatı plastik cerrahinin en sofistike ameliyatıdır. Sadece çok tecrübeli teknik donanımı çok iyi olan plastik cerrahların yapabileceği ameliyatlardır. Maalesef kulak burun boğaz uzmanları bile yüz germe ameliyatlarını yapmaya çalışmaktadırlar. Gelin görün ki sonrasında bu ameliyatları düzeltmek için ayrıca çaba sarf etmekteyiz. Dolaysıyla estetik cerrahi ameliyatlarınızı konunun uzmanı olan plastik cerrahlarına yaptırınız. Böylece ortaya çıkabilecek maddi ve manevi travmalardan kendinizi korumuş olursunuz.
Erkeklerin estetik operasyonlara ilgisi ne durumda?
Her zamanki gibi erkeklerde en çok burun ameliyatı tercih edilmektedir.
Son olarak ardı ardına açılan klinikler var. Doğru hekim nasıl seçilmeli?
Doğru hekim sosyal medyadan değil doğru referanslardan seçilmelidir. Hasta doktor ilişkisinin ilk kurulacağı yer sosyal medya olmamalıdır. Hastalar ameliyat kararını vermeden önce doktorlarını iyi tanımalıdırlar.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum