Reklam

İLHAN GÖLBAŞI YENİ KLİNİĞİYLE LARA’DA

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Profesör Doktor İlhan Gölbaşı Lara’da bulunan yeni kliniğinde hizmet vermeye başladı.

İLHAN GÖLBAŞI YENİ KLİNİĞİYLE LARA’DA

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Profesör Doktor İlhan Gölbaşı Lara’da bulunan yeni kliniğinde hizmet vermeye başladı.

İLHAN GÖLBAŞI YENİ KLİNİĞİYLE LARA’DA
09 Eylül 2022 - 11:01

Geçtiğimiz günlerde Konyaaltı’nda bulunan muayenehanesini Lara’ya taşıyan Prof. Dr. İlhan Gölbaşı ile yeni yerinde keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. 
Yıllardır özellikle aort cerrahisi, kapak onarımı,  robotik kalp cerrahisi ve varis tedavisi konusunda büyük başarılara imza atan   Dr.  Gölbaşı,  bu söyleşimizde , kalp damar sağlığı ve varis tedavisi  hakkında   sorularımızı yanıtladı.
Öncelikle yeni yeriniz hayırlı olsun. Lara’ya gelme fikri var mıydı?
Daha önce Konyaaltı’ndan Lara’ya gelmeyi düşünüyordum. Ancak oradaki bina hocaların bulunduğu marka bir bina olduğu için gelmeyi hep erteledim. Daha sonra hastalarımızdan gelen yoğun talep doğrultusunda tekrar düşünmeye başladım. Her seferinde ne zaman sorusu çoğaldı ve bende yer bakmaya başladım. Alışılmış Konyaaltı’nı da zorlamayacak, Lara’ya da hakim bir yer olarak burayı tercih ettim. Sonrasında ise hemen tadilata girerek şık bir klinik dizayn ettik.
Yeni merkezinizde ne gibi uygulamalar var?
Kalp damar konusunda hastalarımızla bir araya gelmenin yanı sıra buranın en önemli özelliklerinden birisi ofiste varislere yönelik, skleroterapi, radyofrekans ve lazer gibi uygulamaları rahatlıkla yapabiliyor olmam. Daha önceki ofisim buradakinin yarısı kadar yoktu. Şu anda burada cihazlarımı çok daha rahat kullanabiliyorum. Özellikle varis tedavisi için oldukça anlamlı oldu benim için.  Konum itibariyle de, bulunabilirlik itibarıyla da çok iyi bir yerde diye düşünüyorum Lara’nın giriş bölgesinde olması sebebiyle hem Konyaaltı’na hem Lara’ya hitap ediyor. Üstelik otopark sorunu da olmaması ciddi avantaj.
Yaz aylarında sağlık açısından nelere dikkat etmek gerekiyor?
Yaz aylarında varise bağlı şikâyetleri sıcaktan dolayı çok artış gösterir. Ayrıca bu sıcaklarda yeterince sıvı alınmaz ise toplardamarlarda pıhtı oluşma ihtimali yükseliyor. Bu da ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bundan dolayı,   varisli hastaların yaz aylarında bol miktarda su tüketmesi ve daha hareketli olmaları gerekiyor.   
Yaz aylarında beslenme nasıl olmalı?
Yaz aylarında vücudu yoracak gıdalar tüketmemek lazım. Özellikle yaşlılarda,  kalp hastalığı olanlarda, hazmı zor gıdalar tüketildiği zaman hipertansiyon ve kalpte ritim bozukluğuna yol açar. Bunların bazıları ölümcül olur. Aşırı yağlı ve tuzlu gıdalar tüketildiğinde hipertansif krizler ortaya çıkar. Buna bağlı olarak da; aort damarı yırtılmaları, kalp yetmezliği, beyin kanamaları gibi ölümcül komplikasyonler gelişir.  Yazın Akdeniz tarzı dediğimiz hafif gıdalar tüketmek en doğrusudur.  

Yaz aylarında varis şikâyetleri artıyor dediniz. Varis ameliyatları için yaz ayları uygun mudur?
Varislere bağlı şikayetler en fazla yaz aylarında görülüyor. Fakat önceden hastalarımız yazın ameliyat olmak istemiyordu. Çünkü 1-2 hafta kadar varis çorabı giymesi gerekiyor veya bir süre denize girmemesi gerekiyordu. Öyle olunca bazı kişiler tedaviden vazgeçiyordu. Artık günümüzde, varis tedavisinde ameliyatsız yeni tedavi yöntemlerin kullanılması, evlerde ve arabalarda klimalı serin ortamlar olması nedeniyle varis tedavilerini en çok Temmuz ve Ağustos aylarında yapıyoruz.
Varis hastalığı nedir?  Belirtileri nelerdir?  Nasıl bir tedavi yöntemi uygulanır?
Varis, kirli kanı kalbe taşıyan toplardamarın içindeki kapakcıkların işlevini kaybetmesiyle kanın geri kaçması sonucu oluşan bir hastalıktır.  Buna bağlı olarak normalde ciltten görülmeyen toplardamarlarımız genişler ve görünür hale gelirler.  Bu genişlemiş toplardamar dalları mavimsi kıvrımlar oluştururlar ve varis adını alırlar. Varisli hastalarda ayak tabanlarında yanma, gece krampları,  ödem ve ayak bileğinde koyulaşmalar gibi belirtiler meydana gelir.  Bu şikayetler varsa, buna neden olan ciddi toplardamar kaçakları da varislere eşlik ediyor demektir. Bu hastaların mutlaka bir kalp ve damar cerrahisi uzmanına müracat etmeleri faydalı olacaktır.
Ameliyatsız varis tedavisi mümkün mü?
Yaklaşık yüz yıllardır varisler ameliyat ile tedavi edilmekteydi. Ancak son 15-20 yıldır  cerrahi tedavinin yerini lazer ve radyofrekans gibi ameliyatsız tedavi yöntemleri almış bulunmaktadır. Ameliyatta kaçak saptanan damarlar çıkartılırken çok çeşitli komplikasyonlara neden oluyordu. Artık günümüzde kaçak saptanan damarlar çıkartılmadan yeni yöntemler ile kapatılarak çözüm sağlanıyor. Günümüzde varis tedavisinde ameliyat terkedilecek noktaya geldi diyebiliriz.
Varis tedavisinde hangilerini muayenehanede uyguluyorsunuz?
Varis tedavisinde muayenehanede Doppler ultrason ile varis nedeni ortaya konuluyor. Önemli kaçak saptanırsa hastanede lazer, radyofrekans veya yapıştırıcı tedavi ile kaçakları ortadan kaldırılıyor. Büyük varisler mikrocerrahi ile ortadan kaldırılıyor. Geriye kalanlar ise muayenehanede gerçekleştiriliyor. Bunlar öncelikle büyük kılcal varislere köpük skleroterapi uyguluyoruz. Daha sonra geriye kalan çok ince kılcal verilere ise yüzeyel lazer veya radyofrekans uyguluyoruz. Yani etkili bir varis tedavisi için doğru tanı ve tedavilerin kombine edilmesi gelmektedir.
 
Varis erkeklerde mi bayanlarda mı daha sık görülüyor?
 Bayanlarda daha sık görülüyor. Sebep olarak da gebelik gösteriliyor. Gebelik esnasında anne karnındaki bebek karın içerisideki ana toplardamara bası yaparak bacaktaki basıncı yükseltiyor. Ayrıca gebelik esnasında artan hormonlarında toplardamarları genişleterek kaçağı artırmaları da varis gelişmesine katkıda bulunuyor. Doğum sonrasında bu gelişen varislerin %80’ni 6-8 ay içerisinde kayboluyor. Tekrarlayan doğumlar ile varisler kalıcı hale gelebiliyor.
Hamileler varisi engellemek için neler yapılabilir?
Ayakta çok hareketsiz durmamaya ve çok kilo almamaya dikkat edecekler. Yatış anında da pozisyon oldukça önemli. Sol tarafına doğru yatarak bebeğin ana toplardamara bası yapmasını ortadan kaldırılmalı. Oturulduğu zaman da bacaklar yüksekte tutulmalıdır. Ayakta durması gereken bir iş yapıyorsa hareketli olmalı ve aralıklı olarak dizden bükerek bacak hareketleri yaparak bacakta kanın göllenmesi engellenmelidir. Bacaklarda ödemi olan gebelerde ise diz altı varis çorapları faydalı olacaktır.
Varis çorabının önemi nedir?
Varis çorabı koruyucudur. Yani sadece mevcut durumu korur. Yatar pozisyonda   ayaklarınızdaki kan basıncı düşüktür. Ayağa kalktığınızda bu basınç her geçen saniye artış gösterir ve 15mmHg‘den 130-140 mmHg’ya kadar kısa sürede yükselir.  Uzun süre bu yüksek basınca maruz kalan damarlarımız geniler ve kaçırmaya başlarlar. Varis çorabı ise bu yüksek basıncın engellenmesini sağlar. Bu yüzden berber, restoran çalışanı, öğretmen gibi sürekli ayakta olan kişiler için varis çorabı çok  önemlidir.  Ayrıca varis çorapları, varis gelişmiş toplardamar kaçakları olan kimselerde hastalığın ilerlemesini engellemek ve şikayetlerini ortadan kaldırmak için kullanılır. Ayrıca toplardamar tıkanıklıklarında ve lenfödemde de bacaktaki ödemi azaltmak için mutlaka kullanılmaları gerekmektedir.
Bazı insanların fobileri vardır, varis tedavisinde insanların çekinmesini gerektiren bir durum var mı?
Varis doğal bir şey. Zaten kaçak yok ise damarda ağrısız basit işlemlerle bu tedaviyi yapabiliyoruz. Ama kaçak varsa lazer veya radyofrekans gibi işlemler ameliyathane ortamında yapılıyor.  Ama çekinilecek bir şey olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Şöyle ki 2005 yılından beri ameliyatsız varis tedavisi yapıyorum. Hastalarımın yüzde 99’u mutlu mesut ayrılıyorlar.
Bu tedavide cerrahın önemi ne?
Tedaviyi yapacak kalp damar cerrahı mutlaka Doppler ultrason ile işlem öncesi değerlendirme yapmalıdır.   Saptadığı bulguları tecrübeli radyolog raporu ile desteklemelidir.   
Farklı dallardan hekimler varis tedavisi yapabilir mi?
Varis tedavisi tecrübeli kalp ve damar cerrahisi uzmanları tarafından yapılmalıdır. Mesela ben bildiğim için hastanın ileride koroner arter hastalığı gibi bir rahatsızlığında kullanılacak rezerv damarlarını koruyorum.  Bizim yaptığımız işlemler çok ciddi işlemler. Kullandığım köpüğün bile kime, ne zaman nasıl uygulanacağını, nereye gideceğini hesap ediyoruz.  Farklı dallardan yapılan uygulamalar yetersiz oluyor ve hastaya fazladan büyük zararlar verilebiliyor. 
Son olarak neler eklemek istersiniz?
Sağlık her şeyden önemli. Onun için beden sağlığımızın kıymetini bilmeliyiz. Doğru tedaviyi doğru hekimden doğru şekilde almalıyız.  Herkese sağlıklı güzel günler diliyorum.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum